Today was the end day of the class Marblehead. We started with the wind speed of about 3 m/s and then the wind was within A rig.

We performed 8 full races in both heats.

Congratulations to the winners!! First time in history Ukraine has a world champion in this sport!

PHOTOS OF THE DAY 10

VIDEOS OF THE DAY 10

Final results after 24 races are following:

-----------------------------------------------

Seniors:

1.  UKR 34   Kishubaiev Timur          Ukraine   55.9  (-27.0)  28.9

2.  CHN 98   Gong QunXing             China      72.6  (-34.0)  38.6

3.  CHN 02   Xuan DongBo              China      68.9  (-27.0)  41.9

4.  CHN 833 Lin DuoSen                  China     78.8  (-34.0)  44.8  

5.  CHN 07   Lin YiNing                   China      88.1  (-39.0)  49.1

6.  AUT 09   Wolfinger Manfred        Austria    82.1 (-28.0)  54.1

7.  POL 90   Albrecht Pawel             Poland    99.5  (-29.0)  70.5

8.  POL 96   Jereczek Bartlomiej       Poland   107.4  (-34.0)  73.4

9.  AUT 20   Oberreiter Gerald         Austria   136.0  (-39.0)  97.0

10.  CHN 102 Shui YiXin                   China     143.4  (-42.0)  101.4

11.  UKR 30   Nechayev Petro          Ukraine   161.0  (-38.0)  123.0

12.  UKR 24   Nechayev Oleg           Ukraine   178.0  (-41.0)  137.0

13.  UKR 87   Koval Dmytro             Ukraine   200.0  (-42.0)  158.0

14.  BG 118   Davidkov Dimitar        Bulgaria  270.0  (-48.0)  222.0

 

----------------------------------------------

Juniors:

1.  CHN 058  Li BoLin                China     108.4 (-31.0) 77.4

2.  POL 14    Rutz Jedrzej          Poland    118.1 (-36.0) 82.1

3.  POL 17     Gosz Pawel          Poland    144.0 (-36.0) 108.0

4.  POL 201   Bak Karol             Poland    144.4 (-35.0) 109.4

5.  UKR 50     Sharaburov Illia    Ukraine  182.0 (-45.0) 137.0

6.  UKR 38    Kishubaieva Kseniia Ukraine  214.0 (-46.0) 168.0 

7.  UKR 33    Nechayev Denis      Ukraine  233.0 (-45.0) 188.0 

8.  UKR 35    Muslimov Oleg        Ukraine  257.0 (-48.0) 209.0

 

Today we have sailed only 2 hours in the morning. The strong wind of 6-7 m/s made C rig more comfortable. 

We performed Heat B of 14th race and both heats of 15th and 16th races. After that we had a nice trip on board of the river ship and in the evening was a holiday party with music, video of races, karaoke, dances and a lot of friendship communication.

PHOTOS OF THE DAY 9

PHOTOS OF THE PARTY

VIDEOS OF THE DAY 9

Standings after 16 races are following:

-----------------------------------------------

Seniors:

1.   UKR 34   Kishubaiev Timur          Ukraine   38.8  (-22.0)  16.8

2.   CHN 98   Gong QunXing             China      50.2  (-26.0)  24.2

3.   CHN 833 Lin DuoSen                  China      50.1  (-23.0)  27.1  

4.   CHN 02   Xuan DongBo              China      52.5  (-21.0)  31.5

5.   CHN 07   Lin YiNing                   China      65.4  (-28.0)  37.4

6.  POL 96   Jereczek Bartlomiej       Poland     61.4  (-20.0)  41.4

7.   AUT 09   Wolfinger Manfred          Austria   67.7 (-22.0)  45.7

8.   POL 90   Albrecht Pawel             Poland    74.4  (-22.0)  52.4 

9.   AUT 20   Oberreiter Gerald         Austria   84.0  (-29.0)  55.0

10.  CHN 102 Shui YiXin                   China     97.4  (-32.0)  65.4

11.  UKR 30   Nechayev Petro          Ukraine   102.0  (-28.0)  74.0

12.  UKR 24   Nechayev Oleg           Ukraine   118.0  (-30.0)  88.0

13.  UKR 87   Koval Dmytro             Ukraine   124.0  (-29.0)  95.0

14.  BG 118   Davidkov Dimitar        Bulgaria  180.0  (-36.0)  144.0

 

----------------------------------------------

Juniors:

1.  CHN 058  Li BoLin                China     67.7 (-22.0) 45.7

2.  POL 14    Rutz Jedrzej          Poland    74.1 (-28.0) 46.1

3.  POL 17     Gosz Pawel          Poland    73.0 (-17.0) 56.0

4.  POL 201   Bak Karol               Poland  98.7 (-27.0) 71.7

5.  UKR 50     Sharaburov Illia     Ukraine  134.0 (-34.0) 100.0

6.  UKR 38    Kishubaieva Kseniia Ukraine  144.0 (-35.0) 109.0 

7.  UKR 33    Nechayev Denis      Ukraine  156.0 (-34.0) 122.0 

8.  UKR 35    Muslimov Oleg        Ukraine  171.0 (-36.0) 135.0

Today there was a challenge to the competitors provided by the weather. The strong wind of 6-8 up to 10-12 m/s had competitors to try all their wardrobes and probed the strength of their rigs. 

PHOTOS OF THE DAY 8

VIDEOS OF THE DAY 8

9.5 full races were performed. We ended with Heat A of race 14. And the standings after 13 full races are following:

-----------------------------------------------

Seniors:

1.   UKR 34   Kishubaiev Timur          Ukraine   37.1  (-18.0)  19.1

2.   CHN 833 Lin DuoSen                  China      39.4  (-17.0)  22.4

3.   CHN 98   Gong QunXing             China      45.5  (-20.0)  25.5  

4.   CHN 07   Lin YiNing                   China      44.4  (-18.0)  26.4

5.   CHN 02   Xuan DongBo              China     43.1  (-15.0)  28.1

6.  POL 96   Jereczek Bartlomiej       Poland    49.4  (-15.0)  34.4

7.   AUT 09   Wolfinger Manfred          Austria   52.7 (-16.0) 36.7

8.   POL 90   Albrecht Pawel             Poland    58.4  (-14.0)  44.4 

9.   CHN 102 Shui YiXin                    China      71.4  (-20.0)  51.4

10.  AUT 20   Oberreiter Gerald         Austria   75.0  (-21.0)  54.0

11.  UKR 30   Nechayev Petro          Ukraine   82.0  (-19.0)  63.0

12.  UKR 24   Nechayev Oleg           Ukraine   98.0  (-21.0)  77.0

13.  UKR 87   Koval Dmytro             Ukraine   99.0  (-20.0)  79.0

14.  BG 118   Davidkov Dimitar        Bulgaria  46.0  (-0.0)  46.0

 

----------------------------------------------

Juniors:

1.  CHN 058  Li BoLin                China     48.7 (-14.0) 34.7

2.  POL 14    Rutz Jedrzej          Poland    67.4 (-20.0) 47.4

3.  POL 17     Gosz Pawel          Poland    73.0 (-17.0) 56.0

4.  POL 201   Bak Karol               Poland  87.7 (-19.0) 68.7

5.  UKR 50     Sharaburov Illia     Ukraine  109.0 (-23.0) 86.0

6.  UKR 38    Kishubaieva Kseniia Ukraine  109.0 (-22.0) 87.0 

7.  UKR 33    Nechayev Denis      Ukraine  128.0 (-23.0) 105.0 

8.  UKR 35    Muslimov Oleg        Ukraine  142.0 (-24.0) 118.0

Today F-M class races started. 22 contestants, 2 groups. We had stable wind within A rig at the first half of day and succeeded to have 4 races. After lunch brake the wind was shifted and blew from shore. That's why it was very light and changed direction very quickly. So, only we finished Heat B of race 4 and there were not races any more on that day.

PHOTOS OF THE DAY 7

The results after 4 races are as follows:

-----------------------------------------------

Seniors:

1.   CHN 833 Lin DuoSen                  China      4.7  (-0.0)  4.7

2.   UKR 34   Kishubaiev Timur          Ukraine   6.4  (-0.0)  6.4

3.   CHN 02   Xuan DongBo               China     9.0  (-0.0)  9.0

4.   AUT 09   Wolfinger Manfred          Austria   12.0 (-0.0) 12.0

5.   POL 90   Albrecht Pawel             Poland    14.7  (-0.0)  14.7 

6.  POL 96   Jereczek Bartlomiej       Poland    15.0  (-0.0)  15.0

7.   CHN 07   Lin YiNing                   China      17.0  (-0.0)  17.0

8.   CHN 98   Gong QunXing             China      17.4  (-0.0)  17.4  

9.   CHN 102 Shui YiXin                    China      17.7  (-0.0)  17.7

10.  AUT 20   Oberreiter Gerald         Austria    22.0  (-0.0)  22.0

11.  UKR 30   Nechayev Petro          Ukraine   33.0  (-0.0)  33.0

12.  UKR 87   Koval Dmytro             Ukraine   34.0  (-0.0)  34.0

13.  UKR 24   Nechayev Oleg           Ukraine   36.0  (-0.0)  36.0 

14.  BG 118   Davidkov Dimitar        Bulgaria  46.0  (-0.0)  46.0

 

----------------------------------------------

Juniors:

1.  CHN 058  Li BoLin                China     17.0 (-0.0) 17.0

2.  POL 14    Rutz Jedrzej          Poland    24.7 (-0.0) 24.7

3.  UKR 50     Sharaburov Illia    Ukraine  27.0 (-0.0) 27.0

3.  POL 17     Gosz Pawel          Poland    27.0 (-0.0) 27.0

5.  UKR 38    Kishubaieva Kseniia Ukraine  29.0 (-0.0) 29.0 

6.  POL 201   Bak Karol               Poland  30.0 (-0.0) 30.0

7.  UKR 33    Nechayev Denis      Ukraine  40.0 (-0.0) 40.0 

8.  UKR 35    Muslimov Oleg        Ukraine  41.0 (-0.0) 41.0

 

We had almost no wind these two days. that's why we succeeded to perform only 1,5 races.

Yesterday there was opening Ceremony in the evening.

PHOTOS OF THE 5th DAY

Today we finished racing in F5-E class.

PHOTOS OF THE 6th DAY

The final results after 12 races (2 discards) are as follows:

-----------------------------------------------

Seniors:

1.   AUT 09   Wolfinger Manfred          Austria   13.4   (-7.0)   6.4

2.   AUT 20   Oberreiter Gerald           Austria   29.8  (-13.0)  16.8

3.   CHN 833 Lin DuoSen                  China      47.7  (-25.0)  22.7

4.   CHN 02   Xuan DongBo               China     48.1  (-25.0)  23.1

5.   UKR 34   Kishubaiev Timur          Ukraine   41.8  (-16.0)  25.8

6.   CHN 07   Lin YiNing                    China      45.4  (-18.0)  27.4

7.   CHN 98   Gong QunXing             China      84.7  (-46.0)  38.7  

8.   CHN 110 Shui YiXin                   China      62.4  (-17.0)  45.4

9.   UKR 24   Nechayev Oleg            Ukraine   62.0  (-16.0)  46.0

10.  UKR 32   Nechayev Igor            Ukraine   70.7  (-24.0)  46.7 

11.  POL 90   Albrecht Pawel             Poland    66.4  (-17.0)  49.4 

12.  UKR 42   Kadantsev Andrii          Ukraine   75.7  (-24.0)  51.7

13.  POL 96   Jereczek Bartlomiej       Poland   79.0  (-19.0)  60.0

14.  UKR 30   Nechayev Petro            Ukraine  101.0  (-38.0)  63.0 

15.  POL 48   Rapacki Wieslaw           Poland   93.0  (-20.0)  73.0

16.  UKR 37   Koval Andrii                 Ukraine  101.0  (-27.0)  74.0 

17.  POL 78   Klawikowski Karol          Poland  106.0  (-24.0)  82.0

18.  CHN 107 Ke WenLong                 China   115.0  (-28.0)  87.0 

19.  UKR 87   Koval Dmytro                Ukraine 143.0 (-37.0) 106.0

20.  UKR 101 Gorbachenko Volodymyr Ukraine 138.0 (-28.0) 110.0

21.  UKR 47   Plygach Artem              Ukraine  153.0 (-32.0) 121.0

22.  UKR 77   Antonov Oleksandr        Ukraine  168.0 (-36.0) 132.0

23.  UKR 21   Plygach Oleg                 Ukraine  221.0 (-38.0) 183.0

24.  BG 68    Veselinov Krystian           Bulgaria  222.0 (-38.0) 184.0

25.  UKR 84   Ivanov Gleb                  Ukraine  226.0 (-38.0) 188.0

 

----------------------------------------------

Juniors:

1.  CHN 137  Gao YiFu                China     93.7 (-23.0) 70.7

2.  POL 17     Gosz Pawel            Poland    105.0 (-29.0) 76.0

3.  POL 14     Rutz Jedrzej          Poland    107.0 (-24.0) 83.0

4.  POL 201   Bak Karol               Poland  139.0 (-30.0) 109.0

5.  UKR 50     Sharaburov Illia     Ukraine  152.0 (-36.0) 116.0

6.  UKR 217  Pilipenko Valentyn   Ukraine  165.0 (-36.0) 129.0

7.  UKR 184  Lazorenko Oleg       Ukraine  169.0 (-37.0) 132.0

8.  UKR 142  Muslimov Oleg        Ukraine  170.0 (-32.0) 138.0

8.  UKR 38    Kishubaieva Kseniia Ukraine  175.0 (-37.0) 138.0

10. UKR 33    Nechayev Denis      Ukraine  180.0 (-36.0) 144.0

11. UKR 102 Denisyuk Igor         Ukraine   198.0 (-38.0) 160.0

12. UKR 35   Pavelko Oleksandr   Ukraine  203.0 (-38.0) 165.0

Today was the second day of racing at NAVIGA World championship. The weather was mainly sunny. 

We started with B rig and after lunch we shifted to A rig.

PHOTOS OF THE DAY 4

VIDEOS OF THE DAY 4

After 10 races, with 2 discards, the results are as follows:

-----------------------------------------------

Seniors:

1.   AUT 09   Wolfinger Manfred          Austria   13.4   (-7.0)   6.4

2.   AUT 20   Oberreiter Gerald           Austria   24.1  (-13.0)  11.1

3.   CHN 02   Xuan DongBo               China     26.1  (-11.0)  15.1

4.   UKR 34   Kishubaiev Timur          Ukraine   35.1  (-16.0)  19.1

5.   CHN 833 Lin DuoSen                  China      46.0  (-25.0)  21.0

6.   CHN 07   Lin YiNing                    China      40.7  (-18.0)  22.7

7.   CHN 98   Gong QunXing             China      47.7  (-17.0)  30.7  

8.   UKR 32   Nechayev Igor              Ukraine   56.7  (-24.0)  32.7 

9.   UKR 24   Nechayev Oleg             Ukraine   51.0  (-15.0)  36.0

10.  CHN 110 Shui YiXin                   China      53.4  (-17.0)  36.4

11.  UKR 42   Kadantsev Andrii          Ukraine   62.7  (-24.0)  38.7

12.  POL 90   Albrecht Pawel             Poland    56.4  (-17.0)  39.4

13.  UKR 30   Nechayev Petro            Ukraine  85.0  (-38.0)  47.0 

14.  POL 96   Jereczek Bartlomiej       Poland   67.0  (-19.0)  48.0

15.  UKR 37   Koval Andrii                 Ukraine   83.0  (-27.0)  56.0 

16.  POL 48   Rapacki Wieslaw           Poland   79.0  (-20.0)  59.0

17.  CHN 107 Ke WenLong                 China    95.0  (-28.0)  67.0 

18.  POL 78   Klawikowski Karol          Poland  94.0  (-24.0)  70.0

19.  UKR 87   Koval Dmytro                Ukraine 119.0 (-37.0) 82.0

20.  UKR 101 Gorbachenko Volodymyr Ukraine 115.0 (-28.0) 87.0

21.  UKR 47   Plygach Artem              Ukraine  126.0 (-31.0) 95.0

22.  UKR 77   Antonov Oleksandr        Ukraine  140.0 (-36.0) 104.0

23.  UKR 21   Plygach Oleg                 Ukraine  184.0 (-38.0) 146.0

24.  BG 68    Veselinov Krystian           Bulgaria  186.0 (-38.0) 148.0

25.  UKR 84   Ivanov Gleb                  Ukraine  188.0 (-38.0) 150.0

 

----------------------------------------------

Juniors:

1.  CHN 137  Gao YiFu                China     76.7 (-23.0) 53.7

2.  POL 17     Gosz Pawel            Poland    80.0 (-26.0) 54.0

3.  POL 14     Rutz Jedrzej          Poland    88.0 (-24.0) 64.0

4.  POL 201   Bak Karol               Poland  116.0 (-28.0) 88.0

5.  UKR 217  Pilipenko Valentyn   Ukraine  133.0 (-35.0) 98.0

6.  UKR 50     Sharaburov Illia     Ukraine  136.0 (-36.0) 100.0

7.  UKR 38    Kishubaieva Kseniia Ukraine  144.0 (-36.0) 108.0

8.  UKR 184  Lazorenko Oleg       Ukraine  147.0 (-37.0) 110.0

9.  UKR 142  Muslimov Oleg        Ukraine  143.0 (-32.0) 111.0

10. UKR 33    Nechayev Denis      Ukraine  151.0 (-36.0) 115.0

11. UKR 102 Denisyuk Igor         Ukraine   168.0 (-38.0) 130.0

12. UKR 35   Pavelko Oleksandr   Ukraine  169.0 (-38.0) 131.0

 

 

Today was the first day of racing at NAVIGA World championship. 37 skippers in class F5-E were divided onto 2 heats.

It rained all the day. However, we all were under roof and it was not problem for sailing.

The problem in the first half of the day was a lack of wind)). We didn't sail till 15 o'clock. And then, the wind appeared quickly in a range of the B rig. We sailed till 18 o' clock and have performed 3 races in each heat.

PHOTOS OF THE DAY 3

VIDEOS OF THE DAY 3

After 3 races, the results are as follows:

-----------------------------------------------

Seniors:

1.   AUT 09   Wolfinger Manfred          Austria   1.7  (-0.0)  1.7

2.   AUT 20   Oberreiter Gerald           Austria   4.7  (-0.0)  4.7

3.   UKR 34   Kishubaiev Timur           Ukraine  7.4  (-0.0)  7.4

4.   CHN 98   Gong QunXing              China    11.0 (-0.0) 11.0

5.   CHN 833 Lin DuoSen                  China    12.0 (-0.0) 12.0

6.   CHN 02   Xuan DongBo               China    13.0 (-0.0) 13.0

7.   POL 90   Albrecht Pawel              Poland   13.7 (-0.0) 13.7

8.   UKR 24   Nechayev Oleg             Ukraine 15.0 (-0.0) 15.0

9.   CHN 110 Shui YiXin                    China    16.7 (-0.0) 16.7

10.  POL 96   Jereczek Bartlomiej       Poland  17.0 (-0.0) 17.0

11.  UKR 32   Nechayev Igor              Ukraine 19.0 (-0.0) 19.0

12.  UKR 42   Kadantsev Andrii           Ukraine 21.0 (-0.0) 21.0

13.  POL 48   Rapacki Wieslaw           Poland  23.0 (-0.0) 23.0

13.  CHN 07   Lin YiNing                    China   23.0 (-0.0) 23.0

13.  UKR 37   Koval Andrey                Ukraine 23.0 (-0.0) 23.0

16.  POL 78   Klawikowski Karol          Poland  24.0 (-0.0) 24.0

17.  UKR 101 Gorbachenko Volodymyr Ukraine 28.0 (-0.0) 28.0

18.  UKR 30   Nechayev Petro             Ukraine 30.0 (-0.0) 30.0

19.  CHN 107 Ke WenLong                 China    35.0 (-0.0) 35.0

20.  UKR 77   Antonov Oleksandr        Ukraine  37.0 (-0.0) 37.0

21.  UKR 47   Plygach Artem              Ukraine  38.0 (-0.0) 38.0

22.  UKR 87   Koval Dmytro                Ukraine 39.0 (-0.0) 39.0

23.  UKR 84   Ivanov Gleb                  Ukraine 55.0 (-0.0) 55.0

24.  UKR 21   Plygach Oleg                 Ukraine 56.0 (-0.0) 56.0

25.  BG 68     Veselinov Krystian         Bulgaria  57.0 (-0.0) 57.0

----------------------------------------------

Juniors:

1.  CHN 137  Gao YiFu                China     21.0 (-0.0) 21.0

2.  POL 14     Rutz Jedrzej          Poland    29.0 (-0.0) 29.0

3.  POL 17     Gosz Pawel            Poland    32.0 (-0.0) 32.0

4.  POL 201   Bak Karol               Poland    35.0 (-0.0) 35.0

4.  UKR 50     Sharaburov Illia     Ukraine   35.0 (-0.0) 35.0

6.  UKR 38    Kishubaieva Kseniia Ukraine  38.0 (-0.0) 38.0

7.  UKR 33    Nechayev Denis      Ukraine  39.0 (-0.0) 39.0

7.  UKR 142  Muslimov Oleg        Ukraine  39.0 (-0.0) 39.0

9.  UKR 217  Pilipenko Valentyn   Ukraine  45.0 (-0.0) 45.0

10. UKR 53   Lazorenko Oleg       Ukraine  50.0 (-0.0) 50.0

11. UKR 35   Pavelko Oleksandr   Ukraine  55.0 (-0.0) 55.0

12. UKR 102 Denisyuk Igor         Ukraine   56.0 (-0.0) 56.0