Seniors:

------------------- 

1.  CHN 02   Xuan DongBo              China      31.5  (-17.0) 14.5

2.  AUT 09   Wolfinger Manfred        Austria    48.5  (-23.0) 25.5

3.  CHN 07   Lin YiNing                   China      54.5  (-27.0) 27.5

4.  CHN 98   Gong QunXing             China      54.4  (-25.0) 29.4

5.  CHN 107 Ke WenLong                China      57.5  (-17.0) 40.5

6.  UKR 42   Kadantsev Andrii          Ukraine    62.8  (-21.0) 41.8

7.  UKR 35   Koval Andrii                 Ukraine    93.4  (-26.0) 67.4

8.  AUT 20   Oberreiter Gerald         Austria   113.7  (-30.0) 83.7

9.  POL 112  Rapacki Wieslaw         Poland   115.7  (-27.0) 88.7

10.  UKR 34   Kishubaiev Timur        Ukraine  118.0  (-29.0) 89.0

11.  CHN 833 Lin DuoSen                China     130.4  (-35.0) 95.4  

12.  POL 78   Klawikowski Karol        Poland   142.0  (-32.0) 110.0

13.  UKR 30   Nechayev Petro          Ukraine  215.0  (-36.0) 179.0

14.  UKR 32   Nechayev Igor           Ukraine   217.0  (-36.0) 181.0 

15.  BG 171   Davidkov Aleksandr     Bulgaria 219.0  (-36.0) 183.0 

16.  UKR 24   Nechayev Oleg           Ukraine  223.0  (-36.0) 187.0

  

----------------------------------------------

Juniors:

1.  UKR 134   Sharaburov Illia    Ukraine  85.4 (-25.0) 60.4

2.  CHN 37    Gao YiFu              China     87.7 (-26.0) 61.7

3.  POL 14     Gosz Pawel          Poland   110.4 (-32.0) 78.4

4.  CHN 058  Li BoLin                China    134.7 (-31.0) 103.7

5.  POL 136   Rutz Jedrzej         Poland   141.0 (-35.0) 106.0

6.  POL 201   Bak Karol             Poland   136.0 (-27.0) 109.0

7.  UKR 33    Nechayev Denis    Ukraine  172.0 (-31.0) 141.0 

 

Final results after 24 races (4 discards) are following:

-----------------------------------------------

Seniors:

1.  UKR 34   Kishubaiev Timur          Ukraine   55.9  (-27.0)  28.9

2.  CHN 98   Gong QunXing             China      72.6  (-34.0)  38.6

3.  CHN 02   Xuan DongBo              China      68.9  (-27.0)  41.9

4.  CHN 833 Lin DuoSen                  China     78.8  (-34.0)  44.8  

5.  CHN 07   Lin YiNing                   China      88.1  (-39.0)  49.1

6.  AUT 09   Wolfinger Manfred        Austria    82.1 (-28.0)  54.1

7.  POL 90   Albrecht Pawel             Poland    99.5  (-29.0)  70.5

8.  POL 96   Jereczek Bartlomiej       Poland   107.4  (-34.0)  73.4

9.  AUT 20   Oberreiter Gerald         Austria   136.0  (-39.0)  97.0

10.  CHN 102 Shui YiXin                   China     143.4  (-42.0)  101.4

11.  UKR 30   Nechayev Petro          Ukraine   161.0  (-38.0)  123.0

12.  UKR 24   Nechayev Oleg           Ukraine   178.0  (-41.0)  137.0

13.  UKR 87   Koval Dmytro             Ukraine   200.0  (-42.0)  158.0

14.  BG 118   Davidkov Dimitar        Bulgaria  270.0  (-48.0)  222.0

 

----------------------------------------------

Juniors:

1.  CHN 058  Li BoLin                China     108.4 (-31.0) 77.4

2.  POL 14    Rutz Jedrzej          Poland    118.1 (-36.0) 82.1

3.  POL 17     Gosz Pawel          Poland    144.0 (-36.0) 108.0

4.  POL 201   Bak Karol             Poland    144.4 (-35.0) 109.4

5.  UKR 50     Sharaburov Illia    Ukraine  182.0 (-45.0) 137.0

6.  UKR 38    Kishubaieva Kseniia Ukraine  214.0 (-46.0) 168.0 

7.  UKR 33    Nechayev Denis      Ukraine  233.0 (-45.0) 188.0 

8.  UKR 35    Muslimov Oleg        Ukraine  257.0 (-48.0) 209.0

 

 

 

 

--------------------------------------------------------

The final results after 12 races (2 discards) are as follows:

-----------------------------------------------

Seniors:

1.   AUT 09   Wolfinger Manfred          Austria   13.4   (-7.0)   6.4

2.   AUT 20   Oberreiter Gerald           Austria   29.8  (-13.0)  16.8

3.   CHN 833 Lin DuoSen                  China      47.7  (-25.0)  22.7

4.   CHN 02   Xuan DongBo               China     48.1  (-25.0)  23.1

5.   UKR 34   Kishubaiev Timur          Ukraine   41.8  (-16.0)  25.8

6.   CHN 07   Lin YiNing                    China      45.4  (-18.0)  27.4

7.   CHN 98   Gong QunXing             China      84.7  (-46.0)  38.7  

8.   CHN 110 Shui YiXin                   China      62.4  (-17.0)  45.4

9.   UKR 24   Nechayev Oleg            Ukraine   62.0  (-16.0)  46.0

10.  UKR 32   Nechayev Igor            Ukraine   70.7  (-24.0)  46.7 

11.  POL 90   Albrecht Pawel             Poland    66.4  (-17.0)  49.4 

12.  UKR 42   Kadantsev Andrii          Ukraine   75.7  (-24.0)  51.7

13.  POL 96   Jereczek Bartlomiej       Poland   79.0  (-19.0)  60.0

14.  UKR 30   Nechayev Petro            Ukraine  101.0  (-38.0)  63.0 

15.  POL 48   Rapacki Wieslaw           Poland   93.0  (-20.0)  73.0

16.  UKR 37   Koval Andrii                 Ukraine  101.0  (-27.0)  74.0 

17.  POL 78   Klawikowski Karol          Poland  106.0  (-24.0)  82.0

18.  CHN 107 Ke WenLong                 China   115.0  (-28.0)  87.0 

19.  UKR 87   Koval Dmytro                Ukraine 143.0 (-37.0) 106.0

20.  UKR 101 Gorbachenko Volodymyr Ukraine 138.0 (-28.0) 110.0

21.  UKR 47   Plygach Artem              Ukraine  153.0 (-32.0) 121.0

22.  UKR 77   Antonov Oleksandr        Ukraine  168.0 (-36.0) 132.0

23.  UKR 21   Plygach Oleg                 Ukraine  221.0 (-38.0) 183.0

24.  BG 68    Veselinov Krystian           Bulgaria  222.0 (-38.0) 184.0

25.  UKR 84   Ivanov Gleb                  Ukraine  226.0 (-38.0) 188.0

 

----------------------------------------------

Juniors:

1.  CHN 137  Gao YiFu                China     93.7 (-23.0) 70.7

2.  POL 17     Gosz Pawel            Poland    105.0 (-29.0) 76.0

3.  POL 14     Rutz Jedrzej          Poland    107.0 (-24.0) 83.0

4.  POL 201   Bak Karol               Poland  139.0 (-30.0) 109.0

5.  UKR 50     Sharaburov Illia     Ukraine  152.0 (-36.0) 116.0

6.  UKR 217  Pilipenko Valentyn   Ukraine  165.0 (-36.0) 129.0

7.  UKR 184  Lazorenko Oleg       Ukraine  169.0 (-37.0) 132.0

8.  UKR 142  Muslimov Oleg        Ukraine  170.0 (-32.0) 138.0

8.  UKR 38    Kishubaieva Kseniia Ukraine  175.0 (-37.0) 138.0

10. UKR 33    Nechayev Denis      Ukraine  180.0 (-36.0) 144.0

11. UKR 102 Denisyuk Igor         Ukraine   198.0 (-38.0) 160.0

12. UKR 35   Pavelko Oleksandr   Ukraine  203.0 (-38.0) 165.0

 

RESULTS BY RACE

 

 

----------------------------------------

TEAM MEDAL RANKING:

#   Team Total
1  China 3 2 3 8
2 Ukraine 2 0 0 2
3 Austria 1 2 0 3
4 Poland 0 2 3 5

Today is the final day of the XVIII Naviga world championship of Section S.

We had not the wind until the morning. We tried one heat but didn't succeed in it.

PHOTOS OF THE DAY 13

VIDEOS OF THE DAY 13

So, finally, the final results remain the same, namely:

Seniors:

------------------- 

1.  CHN 02   Xuan DongBo              China      31.5  (-17.0) 14.5

2.  AUT 09   Wolfinger Manfred        Austria    48.5  (-23.0) 25.5

3.  CHN 07   Lin YiNing                   China      54.5  (-27.0) 27.5

4.  CHN 98   Gong QunXing             China      54.4  (-25.0) 29.4

5.  CHN 107 Ke WenLong                China      57.5  (-17.0) 40.5

6.  UKR 42   Kadantsev Andrii          Ukraine    62.8  (-21.0) 41.8

7.  UKR 35   Koval Andrii                 Ukraine    93.4  (-26.0) 67.4

8.  AUT 20   Oberreiter Gerald         Austria   113.7  (-30.0) 83.7

9.  POL 112  Rapacki Wieslaw         Poland   115.7  (-27.0) 88.7

10.  UKR 34   Kishubaiev Timur        Ukraine  118.0  (-29.0) 89.0

11.  CHN 833 Lin DuoSen                China     130.4  (-35.0) 95.4  

12.  POL 78   Klawikowski Karol        Poland   142.0  (-32.0) 110.0

13.  UKR 30   Nechayev Petro          Ukraine  215.0  (-36.0) 179.0

14.  UKR 32   Nechayev Igor           Ukraine   217.0  (-36.0) 181.0 

15.  BG 171   Davidkov Aleksandr     Bulgaria 219.0  (-36.0) 183.0 

16.  UKR 24   Nechayev Oleg           Ukraine  223.0  (-36.0) 187.0

  

----------------------------------------------

Juniors:

1.  UKR 134   Sharaburov Illia    Ukraine  85.4 (-25.0) 60.4

2.  CHN 37    Gao YiFu              China     87.7 (-26.0) 61.7

3.  POL 14     Gosz Pawel          Poland   110.4 (-32.0) 78.4

4.  CHN 058  Li BoLin                China    134.7 (-31.0) 103.7

5.  POL 136   Rutz Jedrzej         Poland   141.0 (-35.0) 106.0

6.  POL 201   Bak Karol             Poland   136.0 (-27.0) 109.0

7.  UKR 33    Nechayev Denis    Ukraine  172.0 (-31.0) 141.0 

 

Congratulation to the winners! Ukraine gets the second world champion during this championship - now in juniors!

Two gold medals will go to Odessa!

Today was the second day of the Tenrater class races. The wind was within A and B rigs.

PHOTOS OF THE DAY 12

VIDEOS OF THE DAY 12

We performed 9,5 full races. The results after 19 races are as follows:

Seniors:

------------------- 

1.  CHN 02   Xuan DongBo              China      31.5  (-17.0) 14.5

2.  AUT 09   Wolfinger Manfred        Austria    48.5  (-23.0) 25.5

3.  CHN 07   Lin YiNing                   China      54.5  (-27.0) 27.5

4.  CHN 98   Gong QunXing             China      54.4  (-25.0) 29.4

5.  CHN 107 Ke WenLong                China      57.5  (-17.0) 40.5

6.  UKR 42   Kadantsev Andrii          Ukraine    62.8  (-21.0) 41.8

7.  UKR 35   Koval Andrii                 Ukraine    93.4  (-26.0) 67.4

8.  AUT 20   Oberreiter Gerald         Austria   113.7  (-30.0) 83.7

9.  POL 112  Rapacki Wieslaw         Poland   115.7  (-27.0) 88.7

10.  UKR 34   Kishubaiev Timur        Ukraine  118.0  (-29.0) 89.0

11.  CHN 833 Lin DuoSen                China     130.4  (-35.0) 95.4  

12.  POL 78   Klawikowski Karol        Poland   142.0  (-32.0) 110.0

13.  UKR 30   Nechayev Petro          Ukraine  215.0  (-36.0) 179.0

14.  UKR 32   Nechayev Igor           Ukraine   217.0  (-36.0) 181.0 

15.  BG 171   Davidkov Aleksandr     Bulgaria 219.0  (-36.0) 183.0 

16.  UKR 24   Nechayev Oleg           Ukraine  223.0  (-36.0) 187.0

  

----------------------------------------------

Juniors:

1.  UKR 134   Sharaburov Illia    Ukraine  85.4 (-25.0) 60.4

2.  CHN 37    Gao YiFu              China     87.7 (-26.0) 61.7

3.  POL 14     Gosz Pawel          Poland   110.4 (-32.0) 78.4

4.  CHN 058  Li BoLin                China    134.7 (-31.0) 103.7

5.  POL 136   Rutz Jedrzej         Poland   141.0 (-35.0) 106.0

6.  POL 201   Bak Karol             Poland   136.0 (-27.0) 109.0

7.  UKR 33    Nechayev Denis    Ukraine  172.0 (-31.0) 141.0 

 

 

Today we started races with F5-10 class. 

The wind was between A and B rigs. We performed 9 full races and heat A of 10th race.

PHOTOS OF THE DAY 11

VIDEOS OF THE DAY 11

Standings after 9 races (one discard) are following:

1.  CHN 02   Xuan DongBo              China      14.4  (-7.0)  7.4

2.  CHN 107 Ke WenLong                China      16.8  (-4.0)  12.8

3.  UKR 42   Kadantsev Andrii          Ukraine    27.4  (-8.0)  19.4

3.  AUT 09   Wolfinger Manfred        Austria     28.4  (-9.0) 19.4

5.  CHN 98   Gong QunXing             China      32.7  (-11.0) 21.7

6.  CHN 07   Lin YiNing                   China      40.0  (-12.0) 28.0

7.  UKR 35   Koval Andrii                 Ukraine   42.4  (-11.0) 31.4

8.  UKR 34   Kishubaiev Timur          Ukraine   47.0  (-9.0)  38.0

9.  CHN 833 Lin DuoSen                  China     60.4  (-12.0) 48.4  

10.  AUT 20   Oberreiter Gerald         Austria   59.0  (-9.0)  50.0

11.  POL 112  Rapacki Wieslaw         Poland   61.0  (-9.0)  52.0

12.  POL 78   Klawikowski Karol        Poland   66.0  (-12.0) 54.0

13.  BG 171   Davidkov Aleksandr     Bulgaria 102.0  (-12.0) 90.0 

13.  UKR 32   Nechayev Igor           Ukraine   102.0  (-12.0) 90.0 

15.  UKR 30   Nechayev Petro          Ukraine  103.0  (-12.0) 91.0

16.  UKR 24   Nechayev Oleg           Ukraine  106.0  (-12.0) 94.0

  

----------------------------------------------

Juniors:

1.  UKR 134   Sharaburov Illia    Ukraine  40.7 (-12.0) 28.7

2.  CHN 37    Gao YiFu              China     37.7 (-7.0)  30.7

3.  POL 14     Gosz Pawel          Poland    55.7 (-12.0) 43.7

4.  POL 136   Rutz Jedrzej         Poland    63.0 (-12.0) 51.0

5.  CHN 058  Li BoLin                China     65.0 (-10.0) 55.0

6.  POL 201   Bak Karol             Poland    65.0 (-9.0)  56.0

7.  UKR 33    Nechayev Denis     Ukraine  79.0 (-11.0) 68.0