User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

This year's Odessa Radiosailing Cup was shifted to summer and to hostile Odessa Black Sea Sailing Club.

This competitions acquired status of 3rd stage of Ukrainian Cup and also as Ukrainian competitions of studying youth.

The weather was fine with strong enough wind from A to B rig and 3 days of competitions passed fine with a lot of pleasure from sailing.

FACEBOOK PAGE OF THE EVENT

VIDEOS OF THE EVENT

1st day - 08.07.2016

F5-P class - 12 participants from Odessa, Cherkassy, Pereyaslav-Khmelnitskiy and Nikolaev

PHOTOS OF DAY 1

Results:

 

Кубок України з судномодельного спорту – 3 етап, моделі секції "S"                          
Odessa Radiosailing Cup                     м. Одеса, 07 – 11 липня 2016 року      
                                               
Головний суддя:       Каданцев С.Д.(МК)     Головний секретар:           Пасхалова Л.О. (МК)  
                                               
    ПРОТОКОЛ ЗМАГАНЬ МОДЕЛЕЙ КЛАСУ   F5 П                                        
Призвище та iм'я спортсмена   № Вітрил Спорт. разряд звання Команда Призвище та ініціали тренера частота перегони Сума штрафу Остаточна сума штрафу 2 загальне місце місце дорослі місце юніори виконаний розряд
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Кішубаев Тімур   UKR -34 МСМК Одеська Коваль А.В. 2,4 ГГц 0,00 0,00 1,70 1,70 0,00 1,70 3,00 0,00 1,70 3,00 12,80 6,80 1 1    
2 Коваль Дмитро   UKR -87 МС  Черкаська  Коваль А.В. 2,4 ГГц 1,70 1,70 0,00 0,00 3,00 3,00 1,70 4,00 3,00 0,00 18,10 11,10 2 2    
3 Шарабуров Ілля   UKR -50 МСМК Одеська Кішубаєв Т.Г. 2,4 ГГц 3,00 3,00 4,00 3,00 1,70 0,00 0,00 3,00 0,00 1,70 19,40 12,40 3 3    
4 Кішубаєва Ксенія ю UKR -130 КМС КПНЗ ЧФЮМ Кішубаєв Т.Г. 2,4 ГГц 7,00 5,00 3,00 4,00 6,00 6,00 4,00 1,70 5,00 4,00 45,70 32,70 4   1  
5 Муслімов Олег  ю UKR -35 КМС Черкаська  Коваль А.В. 2,4 ГГц 5,00 6,00 5,00 6,00 5,00 5,00 6,00 5,00 7,00 5,00 55,00 42,00 5   2  
6 Погребний Віталій ю UKR -48 Київська Горбаченко В.Г. 40 4,00 4,00 6,00 11,00 12,00 4,00 5,00 6,00 9,00 6,00 67,00 44,00 6   3  
7 Гурський Олександр    UKR -38 МС Миколаїв самостійно 2,4 ГГц 6,00 7,00 13,00 5,00 4,00 11,00 8,00 8,00 4,00 8,00 74,00 50,00 7 4    
8 Денисюк Ігор ю UKR -108 Київська Горбаченко В.Г. 27 8,00 12,00 7,00 7,00 7,00 7,00 7,00 7,00 6,00 7,00 75,00 55,00 8   4  
9 Паскалова Маргарита ю dr 0 КПНЗ ЧФЮМ Кішубаєв Т.Г. 2,4 ГГц 9,00 8,00 8,00 8,00 8,00 8,00 10,00 9,00 8,00 9,00 85,00 66,00 9   5  
10 Вартік  Надія ю dr  КПНЗ ЧФЮМ Кішубаєв Т.Г. 2,4 ГГц 11,00 9,00 9,00 9,00 9,00 13,00 13,00 10,00 10,00 13,00 106,00 80,00 10   6  
11 Журавлев Максим ю dr 1 КПНЗ ЧФЮМ Кішубаєв Т.Г. 2,4 ГГц 10,00 10,00 10,00 11,00 10,00 11,00 13,00 13,00 13,00 13,00 114,00 88,00 11   7  
12 Кісельов Арсеній ю dr 11 КПНЗ ЧФЮМ Кішубаєв Т.Г. 2,4 ГГц 12,00 13,00 13,00 13,00 13,00 9,00 10,00 13,00 13,00 13,00 122,00 96,00 12   8  
                                               
Старший суддя:     Суддя:                               Секретар:    
                                               
                                               
Горбаченко В.Г. (2к)     Коваль А.В. (МК)                             Пасхалова О.Ю. (2к)  

 

2nd day - 09.07.16.  F5-E class (beginning) 14 participants from Odessa, Cherkassy, Pereyaslav-Khmelnitskiy and Nikolaev.

Strong wind - A rig before lunch brake and B  rig - after.

10 races held this day.

PHOTOS OF THE DAY 2

 

3rd day - 10.07.16 F5-E class (end of races), DF 65 end of match-races

5 races in F5-E class held this day before lunch brake - at the top A rig conditions.

PHOTOS OF THE DAY 3

 

Кубок України з судномодельного спорту – 3 етап, моделі секції "S"                              
Odessa Radiosailing Cup                   м. Одеса, 07 – 11 липня 2016 року      
                                                     
Головний суддя:       Ціхович О.І. (МК)     Головний секретар:                   Пасхалова Л.О. (МК)
                                                     
                                                     
        ПРОТОКОЛ ЗМАГАНЬ МОДЕЛЕЙ КЛАСУ   F5 Е                                
Призвище та iм'я спортсмена   № Вітрил Спорт. разряд звання Команда Призвище та ініціали тренера частота перегони Сума штрафу Остаточна сума штрафу загальне місце виконаний розряд
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
1 Каданцев Андрій   UKR -42 МСМК Черкаська  Каданцев С.Д. 2,4 ГГц 5,00 1,70 0,00 0,00 1,70 0,00 0,00 1,70 0,00 0,00 0,00 0,00 3,00 4,00 0,00 17,10 5,10 1  
2 Коваль Андрій   UKR -37 МСМК Черкаська  Деміденко С.С. 2,4 ГГц 3,00 0,00 4,00 1,70 0,00 1,70 11,00 4,00 5,00 1,70 3,00 3,00 0,00 10,00 4,00 52,10 26,10 2  
3 Кішубаев Тімур   UKR -34 МСМК Одеська Коваль А.В. 2,4 ГГц 1,70 5,00 5,00 4,00 6,00 9,00 1,70 0,00 3,00 7,00 1,70 7,00 10,00 0,00 3,00 64,10 38,10 3  
4 Коваль Дмитро   UKR -87 МС  Черкаська  Коваль А.В. 2,4 ГГц 4,00 10,00 1,70 3,00 8,00 4,00 5,00 3,00 1,70 3,00 8,00 1,70 5,00 7,00 1,70 66,80 40,80 4  
5 Шарабуров Ілля   UKR -50 КМС Одеська Кішубаєв Т.Г. 2,4 ГГц 0,00 4,00 8,00 5,00 3,00 8,00 6,00 8,00 7,00 5,00 13,00 4,00 6,00 6,00 8,00 91,00 62,00 5  
6 Антонов Олександр   UKR -77 Одеська Кішубаєв Т.Г. 40 6,00 3,00 6,00 6,00 9,00 5,00 8,00 7,00 9,00 4,00 11,00 9,00 11,00 3,00 6,00 103,00 72,00 6  
7 Кішубаєва Ксенія ю UKR -38 КМС КПНЗ ЧФЮМ Кішубаєв Т.Г. 2,4 ГГц 10,00 11,00 3,00 8,00 5,00 3,00 7,00 5,00 11,00 6,00 6,00 5,00 9,00 8,00 12,00 109,00 75,00 7  
8 Муслімов Олег  ю UKR -39 КМС Черкаська  Коваль А.В. 2,4 ГГц 9,00 8,00 7,00 13,00 11,00 6,00 4,00 9,00 6,00 9,00 4,00 10,00 1,70 5,00 7,00 109,70 75,70 8  
9 Гурський Олександр    UKR -14 МС Миколаїв самостійно 2,4 ГГц 7,00 9,00 11,00 7,00 4,00 7,00 3,00 6,00 10,00 12,00 5,00 8,00 4,00 11,00 10,00 114,00 80,00 9  
10 Денисюк Ігор ю UKR -53 Київська Горбаченко В.Г. 27 8,00 6,00 10,00 9,00 7,00 10,00 10,00 10,00 4,00 8,00 7,00 12,00 7,00 1,70 5,00 114,70 82,70 10  
11 Погребний Віталій ю UKR -101 Київська Горбаченко В.Г. 40 11,00 7,00 13,00 10,00 13,00 11,00 9,00 12,00 8,00 11,00 10,00 6,00 8,00 9,00 9,00 147,00 109,00 11  
12 Куліков Стасіс   UKR -184 Одеська Кішубаєв Т.Г. 2,4 ГГц 12,00 13,00 9,00 11,00 10,00 14,00 12,00 11,00 12,00 10,00 9,00 11,00 12,00 12,00 11,00 169,00 130,00 12  
13 Паскалова Маргарита ю UKR -134 КПНЗ ЧФЮМ Кішубаєв Т.Г. 2,4 ГГц 13,00 12,00 12,00 12,00 12,00 14,00 14,00 13,00 13,00 13,00 13,00 13,00 13,00 13,00 13,00 193,00 152,00 13  
14 Огієнко Сергій   UKR -35 МС Черкаська  Коваль А.В. 2,4 ГГц 14,00 13,00 14,00 14,00 14,00 15,00 15,00 14,00 14,00 14,00 14,00 14,00 14,00 14,00 14,00 211,00 167,00 14  
                                                     
Старший суддя:     Суддя:     Суддя:                                 Секретар:    
                                                     
                                                     
Каданцев С.Д.(МК)     Ціхович О.І. (МК)   Горбаченко В.Г. (2к)                             Пасхалова О.Ю. (2к)

 

Also during all days Dragon Force 65 match races were held in Senior and Junior League.

We didn't succeeded to perform full round robin, however we determined winners and the results are as follows:

Seniors: 

 

Juniors:

 

 

And all the winners in this class received DF prizes from Radiosailing.in.ua webshop

 

 

Thanks to all competitors that took part, to race office and for all those who helped us organizing this beautiful event, namely:

Odessa Black Sea Sailing Club,

Sailing Federation of Odessa region,

Black Sea fleet of young seafarers,

Webshop Radiosailing.in.ua,

Travel agency "Smart Tourist",

Sergii Khlebnikov, Sergii Tkach, Sergii Kyselyov,

Artem Kishubaiev (providing us design of diplomas and Cup labels),

and all other our guests and helpers.

 

 

-----------------------------------------