User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

During 26-29.06.2015 in Cherkassy Ukrainian competitors competed in 4 classes for UA national title.

UA nationals 2015 Team medal ranking:

Place Team Name Total
1 Cherkassy (TCO) 3 2 3 8
2 Odessa 3 2 2 7
3 Cherkassy 2 3 1 6
4 Kyiv region   1   1
5 Mykolayiv region     2 2
6 Sumy region       0

PHOTOS OF THE CHAMPIONSHIP

VIDEOS OF THE CHAMPIONSHIP 

 

There was a bad, rainy weather, especially in first 2 days. The safety boat motor was broken, and that's why the declared sailing area of Bochka complex was not used by safety reasons, and races were held at the old sailing area at water sports station in rather uncomfortable and far from fair conditions for boats and competitors. First day there were no races at all. The second day we held 5 races of F5-P class and the results are following:

N Name    Sail No Sport grade Team races Gross Points Net points overall place senior place junior place 
  1 2 3 4 5
1 Nechayev Oleg s UKR -24 МС Cherkassy (ТСО)  1,70 0,00 0,00 0,00 0,00 1,70 0,00 1 1  
2 Sharaburov Illia s UKR -50 КМС Odessa 3,00 1,70 3,00 16,00 1,70 25,40 9,40 2 2  
3 Kishubaiev Timur s UKR -34 МСМК Odessa 0,00 4,00 1,70 9,00 4,00 18,70 9,70 3 3  
4 Nechayev Denis j UKR -33 Cherkassy(ТСО)  5,00 5,00 5,00 3,00 6,00 24,00 18,00 4   1
5 Pavelko Oleksandr j UKR -87 Cherkassy 6,00 6,00 7,00 5,00 3,00 27,00 20,00 5   2
6 Kishubaieva Kseniia j UKR -38 Одеська 4,00 8,00 6,00 4,00 16,00 38,00 22,00 6   3
7 Denisyuk Igor j UKR -108 Kyiv region 7,00 12,00 10,00 1,70 8,00 38,70 26,70 7   4
8 Borschch Dmytro j UKR -19 Sumy region 9,00 7,00 8,00 7,00 5,00 36,00 27,00 8   5
9 Maloroshvylo Dmytro  j UKR -191 Sumy region 10,00 9,00 9,00 6,00 9,00 43,00 33,00 9   6
10 Nechayev Petro  s UKR -30 МС Cherkassy(ТСО)  11,00 3,00 4,00 16,00 16,00 50,00 34,00 10 4  
11 Zavezen Yevgen  j UKR -14 КМС Mykolayiv region 8,00 11,00 12,00 10,00 7,00 48,00 36,00 11   7
12 Pogrebnyy Vitaliy  j UKR -104 Kyiv region 16,00 10,00 11,00 8,00 10,00 55,00 39,00 12   8
13 Kishubaiev Artem j UKR -130 Odessa 16,00 16,00 16,00 16,00 16,00 80,00 64,00 16   9
14 Savchenko Maksym  j UKR -2 Cherkassy(ТСО)  16,00 16,00 16,00 16,00 16,00 80,00 64,00 13   10
15 Lazorenko Oleg  j UKR -54 Kyiv region 16,00 16,00 16,00 16,00 16,00 80,00 64,00 14   11
16 Gorbachenko Volodymyr  s UKR -101 Kyiv region 16,00 16,00 16,00 16,00 16,00 80,00 64,00 15 5  

 

Third day we held races in F5-E class. The wind at water sports station was about 6-8 m/s - sometimes with rain.

The results are as follows:

No Name   Sail No Sport grade Team races Gross points Net points overall place senior place junior place
  1 2 3 4 5 6 7 8
1 Nechayev Petro s UKR -30 МС Cherkassy(ТСО)  7,00 0,00 1,70 1,70 0,00 1,70 3,00 3,00 18,10 11,10 1 1  
2 Kadantsev Andrii s UKR -42 МСМК Cherkassy 0,00 4,00 3,00 0,00 1,70 4,00 5,00 0,00 17,70 12,70 2 2  
3 Nechayev Oleg s UKR -24 МС Cherkassy(ТСО)  1,70 3,00 0,00 9,00 3,00 0,00 1,70 8,00 26,40 17,40 3 3  
4 Koval Andrii s UKR -37 МСМК Cherkassy 6,00 1,70 7,00 5,00 4,00 5,00 0,00 1,70 30,40 23,40 4 4  
5 Kotsurenko Vadym s UKR -31 МС Cherkassy 4,00 6,00 4,00 4,00 5,00 7,00 6,00 5,00 41,00 34,00 5 5  
6 Nechayev Igor s UKR -32 МС Cherkassy(ТСО)  3,00 7,00 6,00 3,00 10,00 6,00 4,00 13,00 52,00 39,00 6 6  
7 Sharaburov Illia s UKR -134 КМС Odessa 5,00 9,00 5,00 6,00 6,00 10,00 7,00 7,00 55,00 45,00 7 7  
8 Kishubaiev Timur s UKR -34 МСМК Odessa 10,00 10,00 8,00 7,00 8,00 3,00 8,00 4,00 58,00 48,00 8 8  
9 Muslimov Oleg j UKR -39 Cherkassy 9,00 5,00 9,00 8,00 9,00 8,00 9,00 6,00 63,00 54,00 9   1
10 Lazorenko Oleg j UKR -101 Kyiv region 8,00 11,00 10,00 10,00 7,00 9,00 10,00 12,00 77,00 65,00 10   2
11 Nechayev Denis j UKR -33 Cherkassy(ТСО)  11,00 8,00 12,00 11,00 11,00 11,00 11,00 9,00 84,00 72,00 11   3
12 Denisyuk Igor j UKR -53 Kyiv region 12,00 13,00 11,00 12,00 12,00 13,00 13,00 10,00 96,00 83,00 12   4
13 Zavezen Yevgen j UKR -14 КМС Mykolayiv 19,00 19,00 13,00 13,00 13,00 12,00 12,00 11,00 112,00 93,00 13   5
14 Pavelko Oleksandr j UKR -35 Cherkassy 16,00 12,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 142,00 123,00 14   6
15 Borschch Dmytro j UKR -191 Sumy region 16,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 149,00 130,00 15   7
16 Prymakov Yurii j UKR -3 МС Sumy region 16,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 149,00 130,00 16   8
17 Yefremov Georgii j UKR -114 Mykolayiv 16,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 149,00 130,00 17   9
18 Pogrebnyi Vitaliy j UKR -102 Kyiv region 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 152,00 133,00 18   10
19 Kishubaieva Kseniia j UKR -38 Odessa 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 19,00 152,00 133,00 19   11

The last day we sailed 2 classes - F5-M before lunchbrake and F5-10 - after lunchbrake

The results of F5-M class are as follows:

No Name   Sail No Sport grade Team races Gross points Net points overall place senior place junior place
  1 2 3 4 5 6 7
1 Kishubaiev Timur s UKR -34 МСМК Odessa 0,00 1,70 6,00 0,00 3,00 0,00 3,00 13,70 7,70 1 1  
2 Kadantsev Andrii s UKR -42 МСМК Cherkassy 1,70 0,00 3,00 4,00 5,00 3,00 0,00 16,70 11,70 2 2  
3 Nechayev Oleg s UKR -24 МС Cherkassy(ТСО)  3,00 3,00 5,00 3,00 0,00 5,00 10,00 29,00 19,00 3 3  
4 Nechayev Igor s UKR -130 МС Cherkassy(ТСО)  4,00 4,00 7,00 1,70 1,70 4,00 4,00 26,40 19,40 4 4  
5 Sharaburov Illia s UKR -50 КМС Odessa 7,00 7,00 0,00 5,00 4,00 7,00 6,00 36,00 29,00 5 5  
6 Koval Dmytro s UKR -37 МС  Cherkassy 5,00 9,00 1,70 6,00 6,00 9,00 1,70 38,40 29,40 6 6  
7 Kishubaieva Kseniia  j UKR -38 Odessa 6,00 10,00 8,00 7,00 9,00 1,70 5,00 46,70 36,70 7   1
8 Nechayev Petro s UKR -30 МС Cherkassy(ТСО)  8,00 6,00 4,00 10,00 8,00 6,00 8,00 50,00 40,00 8 7  
9 Nechayev Denis j UKR -33 Cherkassy(ТСО)  9,00 5,00 10,00 8,00 7,00 8,00 10,00 57,00 47,00 9   2
10 Yefremov Georgii j UKR -14 Mykolayiv 10,00 8,00 9,00 9,00 10,00 10,00 7,00 63,00 53,00 10   3
11 Muslimov Oleg j UKR -35 Cherkassy 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 84,00 72,00 11   4-5
12 Prymakov Yurii  j UKR -3 МС Sumy region 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 84,00 72,00 12   4-5

The results of F5-10 class are as follows:

No Name   Sail No Sport grade Team races Gross points Net points overall place senior place junior place
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Kadantsev Andrii s UKR -42 МСМК Cherkassy  3,00 3,00 0,00 1,70 0,00 0,00 1,70 1,70 0,00 0,00 11,10 5,10 1 1  
2 Kishubaiev Timur s UKR -34 МСМК Odessa 5,00 0,00 3,00 0,00 1,70 1,70 0,00 3,00 1,70 3,00 19,10 11,10 2 2  
3 Koval Andrii s UKR -35 МСМК Cherkassy 0,00 8,00 1,70 4,00 4,00 3,00 3,00 0,00 3,00 1,70 28,40 16,40 3 3  
4 Sharaburov Illia s UKR -134 КМС Odessa 1,70 1,70 7,00 3,00 3,00 4,00 5,00 4,00 4,00 7,00 40,40 26,40 4 4  
5 Nechayev Igor s UKR -130 МС Cherkassy(ТСО)  12,00 4,00 4,00 6,00 6,00 5,00 4,00 6,00 5,00 4,00 56,00 38,00 5 5  
6 Koval Dmytro s UKR -37 МС  Cherkassy 4,00 5,00 5,00 8,00 7,00 6,00 6,00 5,00 7,00 5,00 58,00 43,00 6 6  
7 Kishubaieva Kseniia j UKR -38 Odessa 6,00 6,00 6,00 5,00 5,00 7,00 7,00 7,00 6,00 6,00 61,00 47,00 7   1
8 Nechayev Denis j UKR -33 Cherkassy(ТСО)  7,00 7,00 8,00 7,00 8,00 8,00 8,00 9,00 8,00 8,00 78,00 61,00 8   2
9 Yefremov Georgii j UKR -14 Mykolayiv 8,00 9,00 9,00 9,00 9,00 9,00 9,00 8,00 9,00 9,00 88,00 70,00 9   3
10 Muslimov Oleg j UKR -135 Cherkassy 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 120,00 96,00 10   4
11 Prymakov Yurii j UKR -3 МС Sumy region 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 120,00 96,00 11   5
12 Kishubaiev Artem j UKR -50 Odessa 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00 120,00 96,00 12   6